sobota, 29 marca 2014

Rozgrzewka PRZED treningiem i rozciąganie PO treningu

Czy zdarzyło Wam się kiedyś doznać kontuzji w trakcie treningu? Jeżeli tak, to bardzo możliwe, że przyczyną było nieodpowiednie przygotowanie organizmu do wysiłku fizycznego. Dzisiaj powiem Wam parę słów na temat rozgrzewki i rozciągania po treningu, czyli czynności o których wiele osób zapomina, jednocześnie zwiększając ryzyko kontuzji.
Najpierw rozgrzewka, czyli czym jest i jakie jest jej zadanie. Jest to zespół ćwiczeń mających na celu przygotowanie organizmu, czyli głównie mięśni i stawów do dalszej, czyli właściwej części treningu. Aparat ruchu, to nie jedyny układ ludzkiego organizmu, który pracuje w czasie wykonywania ćwiczeń fizycznych. Owszem, to właśnie jego działanie widać najbardziej, między innymi poprzez podniesione obciążenie, czy też uzyskaną prędkość biegu, warto jednak pamiętać, iż możliwe jest to tylko i wyłącznie dzięki współpracy wszystkich układów ludzkiego organizmu. Właśnie z tego względu ćwiczenia znajdujące się w rozgrzewce powinny angażować wszystkie układy ludzkiego organizmu. Przykładowe ćwiczenia rozgrzewkowe powinny trwać około 6 minut i składać się z dwóch faz, gdzie do pierwszej należą np: bieg bądź przysiady, a do drugiej natomiast skłony tułowia, krążenia bioder, ramion, karku czy też przysiady.
Teraz zajmiemy się kwestią rozciągania. Po pierwsze na co wpływa? Przede wszystkim na zmniejszenie ryzyka wystąpienia urazów i przykurczów podczas kolejnych treningów, zwiększa długość i poprawia elastyczność mięśni oraz wzmacnia ścięgna i polepsza ukrwienie mięśni. W przypadku kiedy trening nie jest zakończony rozciąganiem następuję odczuwalne "zesztywnienie i skrócenie" mięśni, polegające na ograniczeniu ruchomości stawów. Powstaję dyskomfort podczas wykonywania ćwiczeń w kolejnych dniach. Teraz parę słów o tym jak powinno wyglądać prawidłowe rozciąganie po treningu. Rozciąganie to proces stopniowy, który rządzi się kilkoma prawami. Czas rozciągania po treningu powinien wynosić ok 10 - 15 minut. Ponadto każde ćwiczenie powinno wykonywać się fazowo. Pierwsza faza to odpowiednie naciągnięcia mięśnia, druga faza to zatrzymanie ruchu poprzez odpowiednie przytrzymania w naciągnięciu mięśnia. Zazwyczaj faza przytrzymania trwa od 6 - 10 sekund. Kilka ćwiczeń rozciągających przed treningiem i kilka po treningu - nie jest to wielka cena za zdrowe i silne mięśnie. Dążenie do perfekcji w trenowaniu wiąże się z prawidłową rozgrzewką, z samym treningiem i częścią po treningową. Brak rozciągania to brak perfekcji, a im w doskonalszy sposób trenujemy, tym możemy szybciej osiągnąć to, co sobie założyliśmy. Tak więc pamiętajmy o tych ważnych czynnościach, które nie zajmą nam dużo czasu a pozwolą nas uchronić od urazów i odpowiednio wpłynął na nasz organizm by mógł pracować i rozwijać w jak najbardziej efektywny sposób.

Justyna



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz