sobota, 21 grudnia 2013

Kofeina, a trening


W dzisiejszych czasach kofeina jest obecna niemal wszędzie: w napojach, jedzeniu czy też słodyczach. Cały czas toczy się spory na temat jej wpływu na organizm. Są zwolennicy jak i przeciwnicy, z przewagą tych pierwszych. W dzisiejszym artykule postaram się ukazać jaki wpływ ma kofeina na organizm sportowców.
Kawa palona zawiera:
-35-40% węglowodanów
-8% związków białkowych i wolnych aminokwasów, które wpływają na smak i aromat
-10% tłuszczu
-0,6-2,8% kofeiny.
Jedna filiżanka kawy zawiera 10-100mg kofeiny.



Kofeina przede wszystkim opóźnia odczucie zmęczenia mięśni a także zmniejsza odczuwanie bólu. Jest także bardzo pomocna w procesie redukcji nadwagi. Stymuluje proces wykorzystywania nagromadzonego tłuszczu, jednocześnie poprawiając wytrzymałość. Dzięki temu oszczędzamy glikogen a wykorzystujemy zbędny tłuszcz. Możemy to uzyskać przyjmując kofeinę w dawce 5-7mg/kg masy ciała.
2 filiżanki kawy, czyli ok. 200ml to ok. 3mg kofeiny na kg masy ciała, a 7 mg to około
4 filiżanek.
Kolejnym plusem kofeiny w sporcie jest to, że wprowadza do komórek mięśniowych nagromadzony zapas wapnia z organizmu, co poprawia ich kurczliwość.
 Niestety-kofeina ma też swoje minusy:
-może podrażniać błonę śluzową
-dawki powyżej 7mm/kg masy ciała mogą powodować u nas bezsenność (a tego przecież nie chcemy, bo podczas snu regenerujemy nasz wytrenowany organizm J), podwyższać ciśnienie, przyśpieszać bicie serca, mogą powodować problem z koordynacją ruchu podczas ćwiczeń
-przy przyjmowaniu dużych dawek kofeiny możemy mieć problemy żołądkowo-jelitowe, biegunki podczas intensywnego treningu

Jeśli jesteście miłośnikami kawy tak jak ja, należy pamiętać że najważniejszy jest - UMIARJ

Justyna




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz